XV EDYCJA KONKURSU

Innowatorzy Mazowsza 2023 wybrani!

Zrównoważone technologie, innowacje w medycynie, Big Data czy e-sport – to trendy wyłonione w XV edycji konkursu Innowator Mazowsza. 24 listopada 2023 odbyła się konferencja finałowa, podczas której ogłoszono wyniki konkursu.

Konkurs od piętnastu lat stanowi platformę wspierającą rozwój przedsiębiorczości i innowacyjności w regionie. O jego popularności świadczy duża liczba zgłoszeń – w tej edycji wnioski konkursowe wysłało 48 firm i 34 naukowców, co dało łączną liczbę 82 aplikacji.

Każdy wniosek został podany wnikliwej ocenie dwóch niezależnych specjalistów z danej dziedziny oraz dyskusji Panelu Ekspertów i Kapituły konkursu po to, aby zidentyfikować i wesprzeć projekty najwyższym poziomie innowacyjności, największym potencjale komercjalizacji oraz użyteczności społecznej.

Wydarzenie zgromadziło liczną publiczność oraz czołowych przedstawicieli świata nauki i biznesu. Laureaci mieli okazję zaprezentować swoje innowacyjne rozwiązania, podkreślając znaczący wkład w rozwój regionu Mazowsza.

LAUREACI KATEGORII INNOWACYJNY NAUKOWIEC:

???? I miejsce i 20 tys. zł: dr inż. Anna Detman-Ignatowska z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN za pracę „Analiza wybranych współzależności pomiędzy mikroorganizmami na etapie kwasogenezy i octanogenezy w beztlenowym rozkładzie materii organicznej”. W ramach pracy doktorskiej realizowano badania nad metodą mikrobiologicznej produkcji wodoru oraz metanu w układzie dwustopniowym z melasy buraczanej. Badania poświęcone były aspektom molekularnym, mikrobiologicznym i procesowym, a uzyskane wyniki są istotne dla optymalizacji, opłacalności ekonomicznej i wdrażania technologii produkcji biopaliw gazowych z biomasy metodami biologicznymi.
Trzy osoby na scenie, dwie kobiety i jeden mężczyzna - trzymają w rękach symboliczny czek, dyplom i statuetkę. Uśmiechają się i pozują do zdjęcia.

???? II miejsce i 15 tys. zł: dr inż. Maksymilian Kochański z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej za pracę „Systematyczna analiza obliczeniowa dużych zbiorów danych w układach zarządzania”. Opracowano autorskie narzędzie analizy obliczeniowej dużych zbiorów danych (Big Data Analytics), które pozwalają na lepszą realizację zadań inżynierskich w systemach zarządzania energią w budynkach w ramach inteligentnych sieci energetycznych. Dany system pozwala na aktywne zaangażowanie konsumentów.

Trzy osoby na scenie, jedna kobieta i dwóch mężczyzn - trzymają w rękach symboliczny czek, dyplom i statuetkę. Uśmiechają się i pozują do zdjęcia.

???? III miejsce i 13 tys. zł: dr inż. Bartłomiej Przybyszewski z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki za pracę „Wpływ chemicznej oraz fizycznej modyfikacji powłok poliuretanowych na ich właściwości hydro- i lodofobowe ”. W pracy doktorskiej komercyjnie dostępne powłoki poliuretanowe zostały zmodyfikowane i wytworzone przy użyciu metod, które są tanie i łatwo skalowalne.

Trzy osoby na scenie, jedna kobieta i dwóch mężczyzn - trzymają w rękach symboliczny czek, dyplom i statuetkę. Uśmiechają się i pozują do zdjęcia.

???? Wyróżnienie: dr inż. Klaudii Żerańskiej z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej za pracę „Nowoczesne materiały nanowęglowe jako ekrany fal elektromagnetycznych”.

Trzy osoby na scenie, dwie kobiety i jeden mężczyzna - trzymają w rękach symboliczny dyplom. Uśmiechają się i pozują do zdjęcia.

???? Wyróżnienie: dr inż. Norberta Kapińskiego z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. M. Nałęcza PAN za pracę „Proces gojenia ścięgna Achillesa oceniany przez fuzję danych z wykorzystaniem głębokich sieci neuronowych”.

Trzy osoby na scenie, kobieta i dwóch mężczyzn - jeden z nich trzyma w rękach symboliczny dyplom. Uśmiechają się i pozują do zdjęcia.

???? Wyróżnienie: dr inż. Marcina Adamczyka z Politechniki Warszawskiej za pracę „Metoda kompensacji wpływu temperatury na odwzorowanie geometrii 3D z wykorzystaniem techniki oświetlenia strukturalnego”.

Trzy osoby na scenie, kobieta i dwóch mężczyzn - jeden z nich trzyma w rękach symboliczny dyplom. Uśmiechają się i pozują do zdjęcia.

LAUREACI KATEGORII INNOWACYJNA FIRMA:

Wśród najbardziej innowacyjnych firm znalazły się:

???? I miejsce i 30 tys. zł: DiagendoRNA Sp. z o.o za test do diagnostyki endometriozy. Test EndoRNA qrt-PCR jest wysoce skuteczny i umożliwia mało inwazyjną i bardziej dostępną cenowo diagnostykę endometriozy.

Trzy osoby na scenie, kobieta  i dwóch mężczyzn - trzymają w rękach symboliczny czek, dyplom i statuetkę. Uśmiechają się i pozują do zdjęcia. W tle logo nagrodzonej fimy Diagendo.

???? II miejsce i 20 tys. zł: EcoBean Sp. z o.o. za zeroemisyjną i zeroodpadową biorafinerię, która w pełni będzie przetwarzać odpady kawowe na surowce o wysokiej wartości handlowej w obiegu zamkniętym. Innowacją jest przetwarzanie odpadów kawowych w taki sposób, aby w całości mogły one powrócić na rynek jako inne produkty np. olej kawowy, przeciwutleniacze, dodatki paszowe, lignina.

Trzy osoby na scenie, kobieta  i dwóch mężczyzn - trzymają w rękach symboliczny czek, dyplom i statuetkę. Uśmiechają się i pozują do zdjęcia. W tle logo nagrodzonej fimy EcoBean.

???? III miejsce i 15 tys. zł: GGPredict sp. z o. o. za zbudowanie platformy, e-sportowego systemu treningowego przeznaczonego do szkolenia osób, które grają w Counter-Strike’a i chciałyby udoskonalić swój styl gry. Algorytmy bazujące na mechanizmach sztucznej inteligencji stale analizują dane dotyczące rozgrywki, personalizując i rekomendując najbardziej odpowiedni styl treningowy, dostosowany do potrzeb gracza.

Trzy osoby na scenie, kobieta  i dwóch mężczyzn - trzymają w rękach symboliczny czek, dyplom i statuetkę. Uśmiechają się i pozują do zdjęcia.

???? Wyróżnienie: Vitasynth Sp. z.o.o za produkt Pharmaquinone, syntetyczną witaminę K2 o wysokiej czystości, będący rezultatem prac B+R.

Trzy osoby na scenie, kobieta  i dwóch mężczyzn - trzymają w rękach symboliczny czek, dyplom i statuetkę. Uśmiechają się i pozują do zdjęcia. W tle logo wyróżnionego produktu Farmaquinoe.

Laureaci otrzymali nagrody finansowe od samorządu województwa mazowieckiego, które wręczył Marszałek Adam Struzik oraz nagrody od Partnerów konkursu, którymi byli: Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Uniwersytet SWPS, Miasto Stołeczne Warszawa, Koleje Mazowieckie - KM, Youth Business Poland, Siemens, Pfizer, iksync Digital.

Grupa osób na scenie, pozujących do zdjęcia.