II EDYCJA

Poznaliśmy laureatów II edycji konkursu "Startuj z Mazowsza"! Startupy Smart Berries, Solhotair i SensoriumLab odebrali nagrody z rąk Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.

 

Do konkursu mogły zgłaszać się młode firmy, działające na terenie województwa mazowieckiego nie dłużej niż trzy lata, mogące pochwalić się innowacyjnymi rozwiązaniami, produktami bądź usługami. Rywalizacja podzielona była na dwa etapy. Finalnie spośród 56 zgłoszeń kapituła konkursu wytypowała najlepszych. Wyniki ogłoszono podczas konferencji podsumowującej konkurs, 18 września 2019 r. w Centrum Kreatywności Targowa.

Konferencję otworzył Adam Struzik - Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Na scenie przemawia Adam Struzik - Marszałek województwa Mazowieckiego. W tle ekran z zaznaczonym zarysem województwa mazowieckiego na tle Polski, treść: Mazowsze wspiera innowacje.Rozpoczęcie konferencji (fot. Karol Stańczak).

Adrian Migoń - przewodniczący komisji oceniającej, prezes Fundacji Inkubator Technologiczny - Youth Business Poland, dokonał podsumowania jej prac oraz opowiedział o najciekawszych startupach, które wzięły udział w konkursie.

Na zdjęciu Adrian Migoń - przewodniczący komisji oceniającej, prezes Fundacji Inkubator Technologiczny - Youth Business Poland. W tle slajd z podsumowaniem konkursu w liczbach.

Podsumowanie prac komisji oceniającej i kapituły konkursu (fot. Karol Stańczak).

Jeden z Gości Specjalnych - Greg Albrecht - multiprzedsiębiorca, inwestor, mentor, trener biznesowy, wygłosił niezwykle edukacyjno-motywacyjny Power Speech, podczas którego przeprowadził uczestników wydarzenia przez trudną, ale satysfakcjonującą „Drogę Przedsiębiorcy”.

Na scenie Greg Albrech  podczas power speech. Przed nim publiczność. W tle ekran z napisem rzemiosło.Power Speech (fot. Karol Stańczak).

W głównej części programu ogłoszono wyniki konkursu.

Zdobywcą I miejsca (nagroda w wysokości 25 tys. zł) została firma Smart Berries, która stworzyła mobilny test pozwalający oszacować zawartość polifenoli w owocach i sokach owocowych. Polifenole to związki, które korzystnie wpływają na zdrowie, obniżają ciśnienie oraz poprawiają profil cholesterolu. Ich wysoka zawartość oznacza wysoką jakość owoców. Nagrodzone rozwiązanie usprawni pracę sadowników i producentów soków, którzy będą mogli kontrolować jakość swoich produktów znacznie szybciej niż dotychczas. Wszystko za sprawą prostej w obsłudze aplikacji stworzonej przez trzyosobowy zespół w składzie: Olga Stefaniak, dr Katerina Makarova i dr Katarzyna Zawada. Nagrodzona innowacja to zestaw składający się z papierowego testu, odczynnika i nieskomplikowanej aplikacji mobilnej do interpretacji wyników. Sok z rozgniecionego owocu użytkownik nanosi na papierowy pasek, a po dodaniu odczynnika aplikacja odczytuje wynik.

Na zdjęciu od lewej strony Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik i laureatki I nagrody, reprezentantki firmy Smart Berries, trzymające czek na 25 000 złotych.

Wręczenie nagród - I miejsce (fot. Karol Stańczak).

Kapituła konkursu doceniła pionierski pomysł, który przenosi niejako test na zawartość polifenoli wykonywany dotąd w warunkach laboratoryjnych na papier, a interpretację wyników do aplikacji na smartfony. Tym samym staje się on dostępny dla zwykłych użytkowników – bez wymagania znajomości chemii i technik laboratoryjnych.

Laureatem II miejsca (nagroda w wysokości 20 tys. zł) została firma Solhotair, która skonstruowała wysokowydajne (efektywność 83%) powietrzne panele solarne do wytwarzania energii grzewczej o uniwersalnym zastosowaniu. W panelu SOLHOTAIR po raz pierwszy zastosowano takie innowacje technologiczne, jak turbulentny przepływ powietrza oraz innowacyjny materiał izolacyjny. Produkty Solhotair rozwiązują dzisiejsze problemy, wynikające m.in. z wysokiej emisji dwutlenku węgla oraz silnego zanieczyszczenia powietrza w związku ze spalaniem paliw kopalnych.. Stosowanie paneli Solhotair to oszczędność w wydatkach na energię cieplną średnio 30-40% rocznie.

Na zdjęciu od lewej strony Marszałek Województwa Mazowieckiego, trzech laureatów II nagrody, przedstawicieli firmy Solhotair z dyplomami i czekiem na 20 000 złotych, przedstawiciel Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie Bartosz Majewski i Michał Misztal.

Wręczenie nagród - II miejsce (fot. Karol Stańczak).

Panele solarne można zastosować niemal w każdym rodzaju zabudowy: od domów mieszkalnych po centra handlowe, restauracje i hale fabryczne.

III miejsce (nagroda w wysokości 15 tys. zł) zajęła firma SensoriumLab, która opracowała przenośny system diagnostyczny monitorujący ilość płynów opłucnych. Urządzenie umożliwia badanie w warunkach domowych, a jego obsługa nie wymaga obecności specjalisty. Aby dokonać pomiaru należy przyłożyć urządzenie do pleców chorego. Wówczas urządzenie wykonuje pomiary w kolejnych przestrzeniach międzyżebrowych, a wyniki są zapisywane w aplikacji mobilnej. Aplikacja informuje pacjenta o wykrytym płynie w badanym obszarze a jednocześnie wynik pomiaru jest przesyłany na serwer. Gromadzone dane mogą być dalej udostępnione do oceny lekarzowi.

Na zdjęciu Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, laureat III nagrody, przedstawiciel firmy SensoriumLab z czekiem na 15 000 złotych oraz Bartosz Majewski, przedstawiciel Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Wręczenie nagród - III miejsce (fot. Karol Stańczak).

Zwiększona częstotliwość i regularność badań ilości płynu w opłucnej zwiększy prawdopodobieństwo wczesnego wykrycia wysieku opłucnowego, zmniejszając liczbe powikłań medycznych i ryzyko zgonu.

Kapituła postanowiła również przyznać jedno wyróżnienie. Otrzymała je firma Falectra za pierwszy elektryczny motocykl w całości wykonany w Polsce.  Oprócz nowoczesnego designu inspirowanego nowoczesnym źródłem napędu który sam w sobie jest innowacyjny oraz dzięki łatwemu montażowi i demontażowi paneli istnieje możliwość spersonalizowania głównych paneli motocykla zarówno kolorystycznie jak i materiałowo. Konstrukcja motocykla oparta jest na stalowej przestrzennej ramie, panele wykonane zostały w technologii druku 3D.

Na zdjęciu Marszałek Województwa Mazowieckiego ściska dłoń wyróżnionemu reprezentantowi firmy Falectra. Zdjęcie na tle logotypu firmy Falectra.

Wręczenie nagród - wyróznienie (fot. Karol Stańczak).

W przyszłym sezonie Falectra zamierza wdrożyć 10 egzemplarzy promocyjno - badawczych, a w 2021 rozpocząć produkcję seryjną motocykla.

Ponadto, Województwo Mazowieckie wspólnie ze Stanem Nevada ufundowali nagrodę specjalną - tygodniowy program akceleracji w Nevadzie, którą otrzymały dwie firmy.

Do Nevady jesienią poleci firma Microlens, która została doceniona za najmniejsze mikrosoczewki nGRIN na świecie, umożliwiające miniaturyzację istniejących urządzeń optoelektronicznych.

Na zdjęciu grupa ludzi, bijących brawa, w tym Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Paweł Pietrasieński, dyrektor ds. projektów specjalnych, Biuro Rozwoju Gospodarczego Gubernatora Stanu Nevada oraz reprezentant firmy Microlens, laureat nagrody specjalnej tygodniowy program akceleracji w Nevadzie.

Wręczenie nagród - nagroda specjalna (fot. Karol Stańczak).

W programie akceleracji w Nevadzie uczestniczyć będzie także firma 3D Motions za innowacyjny kontroler 3D – bezprzewodowe narzędzie ułatwiające pracę w 3D, badające ruch dłoni.

Na zdjęciu grupa ludzi, bijących brawa, w tym Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Paweł Pietrasieński, dyrektor ds. projektów specjalnych, Biuro Rozwoju Gospodarczego Gubernatora Stanu Nevada oraz reprezentant firmy 3D Motions, laureat nagrody specjalnej tygodniowy program akceleracji w Nevadzie.

Wręczenie nagród - nagroda specjalna (fot. Karol Stańczak).

Nagrody finansowe i specjalne to nie jedyne nagrody, jakie zostały przyznane podczas konferencji. Dzięki Partnerom konkursu, uczestnicy otrzymali także wiele wartościowych i interesujących nagród.

Nagrodę Uniwersytetu Warszawskiego - voucher na udział w studiach podyplomowych Wydziału Zarządzania, otrzymała firma Microlens

Konsultacje merytoryczne, dostęp do sali coworkingowej SGH, możliwość prezentacji projektów przed gronem inwestorów przedsiębiorców powiązanych z SGH, udział w programie mentoringowym SGH dla startupówod - to wszystko Szkoła Główna Handlowa w Warszawie podarowała firmom: Sensorium Lab i Solhotair.

SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny wręczył firmie 3D Motions voucher na warsztaty strategiczne z ekspertami Strefy Zarządzania Uniwersytetu SWPS.

Firma Woskowijki za ekologiczne opakowanie na żywność, wykonane w 100% z naturalnych materiałów otrzymała od Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet imienny, otwarty roczny bilet na wydarzenia Sieci Przedsiębiorczych Kobiet.

Orange Polska S.A. zapewnia mentoring biznesowy oraz udział w spotkaniu networkingowym Orange Fab Club firmie Croft (MojeStado.pl) za mobilne rozwiązanie którego celem jest usprawnienie pracy oraz zwiększenie wydajności hodowli bydła w Polsce w szczególności jego leczenia oraz rozrodu.

Dzięki Startup Academy firma Solhotair może liczyć na profesjonalne spotkanie doradcze.

Partnerami wspierającymi konkurs byli również: Politechnika Warszawska oraz m.st. Warszawa.

Zdjęcie z Marszałkiem Województwa Mazowieckiego, wykonawcą konkursu, laureatami oraz partnerami.

(fot. Karol Stańczak).

Na koniec uroczystość uświetnił wspaniały Violin Show Bogdana Kierejszy - wirtuoza, skrzypka, multiinstrumentalisty i kompozytora.

Na zdjęciu Bogdan Kierejsza grający na skrzypcach.

Violin Show (fot. Karol Stańczak).