Spotkanie projektowe - Tarragona

Współpraca po hiszpańsku - hiszpański region Katalonii był gospodarzem ostatniego spotkania w ramach projektu S3Chem, które odbyło się w dniach 13-14 września bieżącego roku w Tarragonie.

 

Spotkanie projektowe w Tarragonie było 4-tym i ostatnim spotkaniem Międzyregionalnej Grupy Roboczej projektu S3Chem, w jego przedłużonej fazie, w którym udział wzięli przedstawiciele Województwa Mazowieckiego oraz przedstawiciele interesariusza - Płockiego Parku Przemysłowo-Technologicznego S.A (PPPT). 

Celem spotkania było przede wszystkim omówienie możliwości transformacji sektora chemicznego w kierunku sektora zgodnego z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego. Kluczowe znaczenie miały prezentacje interesariuszy partnerów projektowych podczas segmentu „Chemistry Hot Topics”, którzy poruszyli takie zagadnienia jak materiały i procesy oparte na biotechnologii, recykling chemiczny, chemia 4.0 czy też wychwytywanie, przechowywanie i ponowne wykorzystanie CO2. Przedstawiciel interesariusza projektu z Mazowsza, Płockiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, przedstawił zagadnienie recyklingu chemicznego jako elementu zrównoważonego rozwoju branży chemicznej na przykładzie działalności PKN ORLEN.

Ponadto zaprezentowano Wspólną Analizę partnerów projektu - głównego produktu przedłużonej fazy S3Chem oraz płynące z niej główne wnioski wraz z dobrymi praktykami partnerów. Zauważono, że wpływ kryzysu wywołanego przez COVID-19 nie był uderzający dla branży chemicznej. Branża mogła zachować ciągłość swoich działań. W niektórych przypadkach zdecydowano się na zmianę kierunku działalności, aby zachować odporność i funkcjonalność.

W ramach spotkania zorganizowano także panel dyskusyjny dla przedstawicieli regionów partnerskich S3Chem, podczas którego omówiono obecne i przyszłe wyzwania, z jakimi mierzyć się będzie sektor chemiczny. Przedstawiono rozwiązania, które zadziałały w danym regionie i związane z nimi rezultaty, a także debatowano nad koniecznymi do podjęcia działaniami na poziomie regionalnym. Zauważono konieczność edukacji młodzieży w zakresie perspektyw rozwoju jakie oferuje sektor chemiczny, jak i zacieśnienia współpracy pomiędzy przedstawicielami potrójnej helisy. Nad ostatnim elementem pracuje właśnie interesariusz Województwa Mazowieckiego - PPPT, który planuje nawiązać współpracę z przedstawicielami biznesu działającymi w Tarragonie.

 

Konferencja: część osób siedzi przy stole prezydialnym, w tle prezentacja, pozostali uczestnicy siedzą na przeciwko (widownia). Tekst: współpraca w ramach projektu s#chem.