Wizyta studyjna w Portugalii

W dniach 10-12 marca br. w Portugalii odbyła się wizyta studyjna partnerów projektu Agri Renaissance „Innowacje na rzecz renesansu europejskiego sektora rolno-spożywczego”.

Tym razem gospodarzem wizyty był Ribatejo Agroindustrial Cluster - Agrocluster - to stowarzyszenie non-profit firm i podmiotów z sektora rolno-przemysłowego, które koncentruje się na rozwoju sektora i promowaniu konkurencyjności przedsiębiorstw. Podmiotami zrzeszonymi w klastrze są firmy, jednostki Krajowego Systemu Naukowego i Technologicznego, instytucje szkolnictwa wyższego, stowarzyszenia przedsiębiorców i podmioty publiczne. Podmiotem odpowiedzialnym za zarządzanie Klastrem jest AnimaForum - Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Rolnictwa i Przemysłu.
Mając za główny cel klastra, promowanie innowacji i poprawę konkurencyjności przedsiębiorstw w celu promowania ich internacjonalizacji, szukając synergii między wszystkimi podmiotami sektora (w szczególności poprzez połączenie przedsiębiorstw i instytucji edukacyjnych oraz badań i rozwoju) pokazuje, że ten klaster, uruchomiony w 2008 r., ma już na swoim koncie ponad 70 projektów innowacyjnych i rozwoju technologicznego, prowadzonych przez jego członków, o łącznej wartości inwestycji około 100 mln EUR.

Agrocluster do Ribatejo został uhonorowany w 2012 roku brązową pieczęcią European Cluster Manager 'Club, projektu stworzonego przez Komisję Europejską w celu promowania doskonałości zarządzania w klastrach.
 
Wizyta studyjna miała na celu zapoznanie się uczestników projektu z rozwiązaniami i potencjałem portugalskiego sektora rolno-spożywczego w zakresie innowacyjności, jak również przedstawienie przez wszystkich partnerów zaangażowanych w projekt, regionalnych planów działań, które to są konstruowane podczas trwania projektu i konsultowane pomiędzy partnerami projektu, aby pod koniec projekty te rozwiązania mogły być wdrożone w każdym z partnerskich regionów. W wizycie studyjnej polskiej delegacji oprócz przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie oraz Agencji Rozwoju Mazowsza S.A.  wziął udział reprezentant firmy Inphotech, która jest polską spółką o charakterze badawczo-rozwojowym działającą głównie na rynku fotoniki światłowodowej.

Uczestnicy wyjazdu zapoznali się z działalnością państwowego laboratorium National Institute for Agriculture and Veterinary Research, IP (INIAV) prowadzącego prace w obszarze kompetencji rolniczych, które rozwijają działalność badawczą w dziedzinie agronomii i weterynarii.
INIAV wspiera podmioty gospodarcze w różnych sektorach, poprzez doradztwo techniczne i naukowe w sektorach rolno-leśnym, zwierzęcym i rolno-przemysłowym oraz inne usługi różnego rodzaju dla firm i stowarzyszeń rolników i hodowców. W chwili obecnej laboratorium prowadzi 56 projektów badawczych.

Dzięki gościnności firmy AGROMAIS uczestnicy projektu mogli zapoznać się
z działalnością firmy, jak również obejrzeć infrastrukturę zakładu.
Agromais wyróżnia się jako największa organizacja producentów zbóż i warzyw w Portugalii. Dzięki ponad 30-letniemu doświadczeniu i know-how firma ewoluowała i obecne stowarzyszenie rolników szacuje się na około 10 000 hektarów powiązanych gospodarstw.
Swoje wyniki opiera na procesach jakości, ciągłych innowacjach technologicznych oraz zrównoważonych środowiskowo i społecznie odpowiedzialnych praktykach, dążąc do maksymalizacji wartości sprzedawanych produktów, a tym samym rentowności gospodarstw zrzeszonych w spółdzielni. Cała produkcja jest sprzedawana zbiorowo, w drodze bezpośrednich negocjacji między AGROMAIS i jej klientami - przemysłem rolnym. Stosowane są zintegrowane metody produkcji, wdrożony został protokół GLOBALG.AP (wcześniej EUREPGAP), akredytowany przez UKAS, wśród innych protokołów kontroli jakości produkcji.