Spotkanie networkingowe 9 października 2020 rok

9 października br. odbyło się kolejne spotkanie networkingowe MSODI – z uwagi na stan epidemii – pierwsze w tym roku i po raz pierwszy w przestrzeni wirtualnej.

 

Grafika w formule sketchnoting, zawierająca notatki dotyczące spotkania, belka z logotypami: MSODI - Modelowanie systemu Ofert dla Innowacji, Fundusze Europejskie Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Mazowsze serce Polski, Unia Europejska Europejski Fundusz Rozowju Regionalnego.

Głównym celem było dostarczenie wiedzy uczestnikom oraz nawiązanie relacji pomiędzy różnymi grupami będącymi odbiorcami projektu MSODI: IOB, firmami sektora MŚP i startupami. Tematem przewodnim spotkania było finansowanie innowacji, czyli przedstawienie aktualnych możliwości i szans na rynku na pozyskanie pieniędzy na rozwój innowacyjnych produktów, usług i technologii.

Uczestnicy mieli okazję wysłuchać niezwykle interesującą prelekcję wygłosił Borys Musielak - współzałożyciel i partner zarządzający w funduszu SMOK Ventures. Opowiadał on o sposobach pozyskiwania finansowania na realizację innowacyjnych projektów od funduszy venture capital. Niezwykle istotnym jest fakt, że mówił o tym z perspektywy własnego funduszu, dzięki czemu uczestnicy mogli dowiedzieć się jak wygląda proces finansowania w praktyce. Ponadto, z wykładu Borysa Musielaka można było dowiedzieć się, na co zwraca uwagę fundusz inwestycyjny przy wyborze projektów oraz jakich błędów unikać, kiedy chcemy starać się o tego typu inwestora. Udzielił on również rad i wskazówek startupom, poszukującym finansowania, szczególną uwagę zawracając na to, aby startupy sprawdzały fundusze VC, tak samo, jak one sprawdzają ich.

Po wykładzie, Michał Misztal przeprowadził wywiad z Pawłem Zarzyckim (CEO SmartLife Robotics) na temat źródeł finansowania innowacji, na podstawie własnych doświadczeń. CEO SmartLife Robotics opowiadał przede wszystkim o finansowaniu ze środków publicznych, oferowanych przez instytucje, takie jak Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Uczestnicy dowiedzieli się czym charakteryzuje się finansowanie w postaci grantów i jakie są korzyści oraz wyzwania w korzystaniu z tego typu źródeł. Najważniejszym wnioskiem z tej rozmowy  jest to, że finansowanie grantowe NCBiR jest przeznaczone przede wszystkim dla projektów, których głównym celem jest opracowanie technologii, a aspekty biznesowe nie mają aż tak dużego znaczenia na etapie prac R&D. Inaczej jest w przypadku finansowania pochodzącego od inwestorów lub funduszy VC.

Dzięki wykładowi Borysa Musielaka i rozmowie z Pawłem Zarzyckim, uczestnicy mogli zyskać cenną perspektywę i porównanie, jak wygląda proces finansowania na rynku komercyjnym i publicznym.

Audio/Video