Spotkanie networkingowe 18 listopada 2020 rok

18 listopada br. odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie networkingowe MSODI. Mierząc się z pandemią COVID-19, ponownie zorganizowaliśmy je w przestrzeni wirtualnej.

Grafika w formule sketchnoting, zawierająca notatki dotyczące ekonomii cyrkularnej, belka z logotypami: MSODI - Modelowanie systemu Ofert dla Innowacji, Fundusze Europejskie Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Mazowsze serce Polski, Unia Europejska Europejski Fundusz Rozowju Regionalnego.

Grafika w formule sketchnoting, zawierająca notatki dotyczące wywiadu z Martyną Zastawną, belka z logotypami: MSODI - Modelowanie systemu Ofert dla Innowacji, Fundusze Europejskie Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Mazowsze serce Polski, Unia Europejska Europejski Fundusz Rozowju Regionalnego.Tematem przewodnim spotkania była tym razem ekonomia cyrkularna, jako sposób na realizację zrównoważonego rozwoju. Cele wydarzenia pozostały niezmienne, a są nimi: dostarczenie wiedzy uczestnikom oraz nawiązanie relacji pomiędzy różnymi grupami, będącymi odbiorcami projektu MSODI.

Ekonomia cyrkularna to ważny trend w budowaniu zrównoważonej gospodarki. O tym, jaką rolę może odgrywać w roli Mazowsza oraz jak firmy i instytucje mogą zmieniać swoje nawyki i działania na bardziej proekologiczne, uczestnicy mogli dowiedzieć się w czasie webinarowej części wydarzenia od zaproszonych gości.

Prelekcję ekspercką wygłosił dr hab. Bolesław Rok  profesor Akademii Leona Koźmińskiego, który w obrazowy sposób wyjaśnił zagrożenia oraz ogrom marnotractwa charakteryzujące obecny rynek. Udzielił także rad w jaki sposób możemy odzyskiwać tracone zasoby, przedstawiając 3 modele biznesowe, wpisujące się w ekonomię cyrkularną. Dzięki ich zaimplementowaniu w przedsiębiorstwie możemy nie tylko chronić środowisko, ale także zarabiać. Swoją wypowiedź okrasił przykładami dobrych praktyk z Polski. Profesor zaznaczył również, że brakuje nam właściwej nomenklatury do konstruktywnej informacyjnej edukacji. "Musimy z wysypisk zrobić kopalnie", korzystając z tego, co już mamy - tak brzmiało podsumowanie wykładu.

W drugiej części spotkania odbył się wywiad prowadzony przez Natalię Gorzelnik - redaktorkę innPoland z Martyną Zastawną – CEO WoshWosh i szeptSzum oraz pionierki trendu zero waste w Polsce, z którego dowiedzieliśmy się więcej o perspektywie zero i less waste oraz o obecnych trendach ekologicznych.

Wywiad obfitował w dane i liczby, lecz co najważniejsze – omówione zostały konkretne sposoby na mądre gospodarowanie zasobami w firmach. Ciekawym spostrzeżeniem były zyski wizerunkowe z wdrażania recyklingu oraz akcentowania jakości odzyskiwanych produktów. Na przykładzie WoshWosh wyciągnięto wartościowe wnioski gotowe do wdrożenia m.in. w małych i średnich przedsiębiorstwach.

Ostatnią częścią był networking online, czyli nieoceniona wartość spotkań pod egidą MSODI. Tradycyjnie wydarzenie zostało wzbogacone przez Agatę Jakuszko-Sobocką, która na żywo wykonała wizualny zapis całości w technice sketchnotingu.