Konkurs "GOZpodarz 2021"

Zegar 03.09.2021    15:43

Czas pokazać najlepsze praktyki GOZ!

Pracodawcy RP zapraszają do udziału w I. edycji Konkursu “GOZpodarz 2021” promującego dobre praktyki związane z ideą Gospodarki o Obiegu Zamkniętym. Konkurs skierowany jest do przedsiębiorców, jednostek samorządu terytorialnego oraz innych organizacji.

Gospodarka o Obiegu Zamkniętym (GOZ) to świadome podejście, że wartość surowców, materiałów i gotowych produktów powinna zostać zachowana tak długo, jak to możliwe, przy jednoczesnym zminimalizowaniu ilości wytworzonych odpadów. Podstawą tej koncepcji jest tzw. piramida 3U: Unikaj, Używaj ponownie, Utylizuj.

W Polsce termin GOZ jest wciąż mało znany. Jak wynika z badania opinii zrealizowanego przez SW Research, ponad połowa Polaków nie potrafi rozwinąć tego skrótu. Mimo problemu z nazewnictwem, z wdrażaniem zasad GOZ w praktyce jest zdecydowanie lepiej. Aż 72% badanych deklaruje, że segreguje wszystkie odpady, a przy tym znaczna większość ocenia, że robi to prawidłowo. Staramy się także naprawiać zużyte lub zniszczone rzeczy – taką postawę deklarują niemal dwie trzecie Polaków (65%). Najtrudniej jest z pierwszym etapem piramidy 3U, czyli „Unikaj” – nie do końca umiemy zapanować nad konsumpcjonizmem. Zaledwie jedna piąta Polaków deklaruje, że na zakupy zawsze udaje się z listą lub planem, a tylko co trzeci zanim pójdzie do sklepu sprawdza, co ma w lodówce. To niestety kończy się tak, że niemal 60% z nas obserwuje, że w domu marnuje się jedzenie.

Aby przemodelować polską gospodarkę w kierunku GOZ, należy podejmować działania na różnych poziomach: od świadomych decyzji konsumentów, po dobre praktyki w zakresie GOZ promowane przez władze publiczne, firmy i organizacje pozarządowe. W Polsce pojawia się coraz więcej projektów związanych z ideą GOZ – czas pokazać najlepsze praktyki i wyróżnić liderów.

Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach:

  • „wdrożenie praktyk GOZ”,
  • „popularyzacja praktyk GOZ”.

Termin nadsyłania wniosków upływa 17 września 2021 r.

Formularz zgłoszeniowy
Regulamin konkursu

Więcej informacji dotyczących działalności Koalicji "Włącz Czystą Energię dla Polski" na stronie: https://www.wlaczczystaenergie.pl/.